Antivirové vlastnosti v kurkumu mohou eliminovat viry

Protože svět nesložil zbraně v boji proti smrtícímu koronaviru, vědci z celého světa se stále snaží najít nejlepší způsob léčby a současně vyvinout protilátky na další vlny epidemie.

V nedávné studii bylo zjištěno, že kurkuma má silné antivirové vlastnosti. K prokázání účinnosti tohoto silného antivirového koření při léčbě koronavirem je však ještě třeba provést mnoho výzkumu, ale skutečnost, že kurkuma má antivirové vlastnosti, ukazuje, že se může stát potenciálním lékem v budoucnosti.

Kurkuma používaná jako lék?

V Indii je kurkuma podstatnou součástí života každé domácnosti. Kurkuma je nedílnou součástí života hned od jejího použití v náboženských rituálech, po její použití pro léčivé účely až po použití jako koření na vaření.

Odpradávna se tento pepř často používá jako posilovač imunity a pro své zdraví zlepšující vlastnosti. Při smrtelném útoku virem Corona se toto zázračné koření více než kdy předtím používá k přípravě léků a posilujících tonik pro zdraví.

Uprostřed toho všeho nedávný výzkum zjistil, že přítomnost přírodní látky kurkuminu v kurkumu může pomoci při eliminaci více virů.

Co říká studie?

Podle studie zveřejněné v časopise Journal of General Virology se ukázalo, že kurkumin může zabránit infikování buněk virem přenosné gastroenteritidy (TGEV) – koronavirem alfa skupiny, který infikuje prasata.

Infekce TGEV způsobuje u selat onemocnění zvané přenosná gastroenteritida, které je charakterizováno průjmy, těžkou dehydratací a smrtí. TGEV je vysoce infekční a je vždy smrtelný u selat mladších dvou týdnů, což představuje velkou hrozbu pro světový průmysl prasat. V současné době neexistuje žádná schválená léčba alfa-koronavirů a přestože existuje vakcína proti TGEV, není účinná při prevenci šíření viru.

Pro stanovení potenciálních antivirových vlastností kurkuminu výzkumný tým ošetřoval experimentální buňky různými koncentracemi sloučeniny předtím, než se pokusil infikovat jejich TGEV. Zjistili, že vyšší koncentrace kurkuminu snižují počet virových částic v buněčné kultuře.

Výzkum naznačuje, že kurkumin ovlivňuje TGEV mnoha způsoby: přímým usmrcením viru dříve, než je schopen infikovat buňku, integrací s virovým obalem na „inaktivaci“ viru a změnou metabolismu buněk, aby se zabránilo vstupu viru. Kurkumin má výrazný inhibiční účinek na adsorpci TGEV viru na buňku a přímý inaktivační účinek, což naznačuje, že kurkumin má velký potenciál v prevenci infekce TGEV.

Jak může kurkumin bojovat proti různým virům

Podle studie se ukázalo, že kurkumin inhibuje replikaci některých typů virů, včetně viru dengue, hepatitidy B a viru Zika. Zjistilo se také, že kurkumin má řadu významných biologických účinků, včetně protinádorových, protizánětlivých a antibakteriálních.

Tradiční čínská medicína a její účinné složky jsou tak ideální knihovnou pro prověření látek s antivirovým účinkem kvůli jejich výhodám, jako je dostupnost a malé vedlejší účinky.

 

Celý článek naleznete zde: https://timesofindia.indiatimes.com/