Současná pandemie COVID-19 je pro každého významnou změnou v životě. The American College of Allergy, Asthma a Immunology chápe, že lékaři mohou od pacientů dostávat otázky týkající se výživy a používání doplňků k prevenci nebo léčbě COVID-19, které jsou často zmiňovány v médiích. Výbor pro integrovanou medicínu akademie proto shromáždil informace podpořené výzkumem.
Na základě přehledu nejaktuálnější literatury poskytli přehled různých látek, které mohou hrát roli v prevenci nebo léčbě COVID-19. Většina těchto informací je založena na hypotéze, že nadměrný zánět, narušený imunitní systém a aktivovaná cytokinová bouře přispívají k patogenezi COVID-19. K potvrzení těchto závěrů je potřebný další výzkum.
Vitamin D
Spolu s klasickými funkcemi vitamínu D, které zahrnují regulaci kostního metabolismu a homeostázu fosforu a vápníku, se zdá, že vitamín D hraje roli iv imunitním fungování. Vitamin D účinkuje prostřednictvím receptorů vitamínu D (VDR) přítomných na většině imunitních buněk a prostřednictvím místní přeměny vitamínu D na jeho aktivní formu. Vitamín D a VDR mají společně inhibující účinek na autoimunitu a protizánětlivé účinky na imunitní buňky.
V roce 2017 Martineau, et. al. přezkoumali údaje z 25 randomizovaných kontrolovaných studií (11 321 subjektů) a zjistili, že vitamín D snižuje riziko akutních respiračních infekcí u všech pacientů, zejména u pacientů s nedostatečnou hladinou vitamínu D.
Předpokládá se, že ultrafialové záření B a vitamín D snižují riziko virových infekcí. Existuje několik faktorů nedostatku vitamínu D, včetně věku nad 50 let, práce v interiérech, života v oblastech s nízkým jasem v zemi a tmavší pokožky (kvůli zvýšené přítomnosti melaninu, který má ochranný účinek proti vystavení UV záření).
Pokud jsou hladiny vitamínu D v séru nižší než 30 ng/ml, doporučuje se jejich suplementace. Podle pokynů klinické praxe společnosti Endocrine Society se doporučuje denní doplněk vitamínu D 1 000 – 4 000 IU pro každého s chronickým onemocněním a s koncentrací 25 (OH) D pod 30 ng/ml. Každý pacient je jiný, a proto navrhují přerušované kontroly hladin při současném podávání doplňků.

Vitamin D
Vitamín C
Vitamín C je monosacharidový antioxidant, který podobně jako flavonoidy inhibuje aktivaci inflamazomu NLRP3, která se podílí na onemocnění COVID-19. Jak bylo pozorováno v klinických studiích, vitamín C zkracuje trvání, frekvenci a závažnost běžného nachlazení a také výskyt zápalu plic. Navrhované denní dávky se pohybují od 500 mg do 3 000 mg a během akutní infekce se doporučují vyšší dávky. Data metaanalýzy, která nesouvisí s COVID-19, prokázaly významné výhody vitamínu C v léčbě sepse a septického šoku, jak uvedl Kashiouris, M.G. et.al. Farmakologické dávky intravenózního vitamínu C pro krátkou léčbu mohou být prospěšné při léčbě přípravkem COVID 19 a používají se v nemocnicích. V současnosti probíhají klinické testy s COVID-19, které by nám měly poskytnout údaje o účinnosti, dávkování a vedlejších účincích při léčbě COVID-19. Vedlejší účinky při příjmu vysokých množství vitamínu C mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, pálení žáhy, žaludeční křeče a bolesti hlavy.
Vitamin E
Vitamin E má silné antioxidační vlastnosti a mohl by hrát roli při léčbě pacientů s COVID-19, ale na základě současného výzkumu nemáme přesné doporučení týkající se dávkování. Mezi zdroje potravy patří slunečnicová semínka, mandle, špenát, avokádo, dýně, kiwi, pstruh, krevety, olivový olej a brokolice.
Zinek
Stopové prvky jako měď, mangan a zinek mají imunomodulační vlastnosti. Ukázalo se, že zinek zkracuje trvání běžných nachlazení. Tento minerál má vlastní antivirovou aktivitu in vitro proti koronavirům prostřednictvím inhibice SARS-COV RNA a může zabránit vstupu koronaviru do buněk a snížit virulenci. Typické denní dávkování je 15 – 30 mg denně s pastilkami, které potenciálně brání vstupu viru do horních cest dýchacích. Dávky nad doporučenou denní dávku 40 mg/den mohou způsobit kovovou chuť v ústech a nevolnost. Vysoké dávky mohou vést k nedostatku mědi a doporučují se pouze krátké kúry. Primárními potravinovými zdroji zinku jsou ryby, mléčné výrobky, měkkýši (zejména ústřice) a červené maso.

Zinok
Extrakt z bezu může mít určitý vliv na infekce horních cest dýchacích a chřipku, jsou však zapotřebí další studie.
Echinacea byla zkoumána v klinických studiích, ale výsledky nejsou přesvědčivé a nejsou k dispozici žádné údaje o infekci COVID-19.
Přírodní antivirotika
Studie prokázaly, že glycyrrhizin z kořene lékořice má určitý antivirový účinek proti koronavirům, ale nebyl studován jako léčba COVID-19. Mezi další antivirotika patří oregano, zázvor, šalvěj, bazalka, fenykl, česnek, citronový balzám, máta peprná, rozmarýn, sambucus, astragalus, ženšen, pampeliška, tymián, yzop, santalové dřevo a badyán. Žádný z nich nebyl testován na svou aktivitu proti koronavirům.
Gene-Eden-VIR / Novirin je patentovaná rostlinná antivirová léčba obsahující pět složek: quercetin, extrakt zeleného čaje, extrakt skořice, extrakt lékořice a selen. Klinické studie prokázaly jeho účinnost proti několika virům (herpes, HPV) včetně betakoronavirů a SARS-CoV. V současné době se testuje v klinické studii pro léčbu COVID-19. Ukázalo se, že epigallokatechin galát (EGCG) ze zeleného čaje má širokou škálu antivirových účinků.
Ukázalo se, že quercetin a účinné látky v zeleném čaji zvané katechiny mají různé protizánětlivé, antioxidační a anti-enzymatické účinky. Přestože je quercetin považován za bezpečný, je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se pochopily jeho protizánětlivé a antivirové účinky jako samostatného činidla. Ukázalo se, že vitamin C zlepšuje absorpci quercetinu a zvyšuje hladinu quercetinu v plazmě. Quercetin se nachází v několika rostlinách včetně cibule, borůvek, kapusty, brusinek, brokolice a zeleného čaje.
Je prokázáno, že resveratrol (polyfenol z hroznových semen a červeného vína) má určitý antivirový účinek na koronaviry.
Kurkumin
Kurkumin, který se nachází v kořeni kurkumy, je díky svým antioxidačním, antivirovým, antiseptickým, analgetickým, antimalarickým a protizánětlivým vlastnostem široce používanou ajurvédskou látkou. Poslední molekulární dokovací studie ukazují, že kurkumin má dobrou vazebnou účinnost proti SARS-CoV-2 a mohl by být považován za antivirového kandidáta. Potřebné jsou validační studie in vitro i in vivo. Několik dalších léčivých rostlin používaných v indické tradiční medicíně se také zkoumá na posílení imunitního systému, antivirové a protizánětlivé vlastnosti jako možné způsoby léčby, které mohou být použity jako doplněk ke standardním léčivům pro infekční choroby, jako je COVID-19. Kromě kurkuminu mnoho z nich včetně apigeninu (nalezeného v petrželi a celeru) vykazuje i aktivitu in vitro proti SARS-CoV-2 (COVID-19).
Melatonin
Melatonin inhibuje aktivaci inflamazomu NLRP3 a nukleárního faktoru NF-κB. Ukázalo se, že inflamazom NLRP3 má úzkou souvislost s akutním poraněním plic a syndromem akutního respiračního selhání. Melatonin také snižuje oxidační poškození plic a influx zánětlivých buněk během virových infekcí. Melatonin není virucidní, ale má nepřímé antivirové účinky díky svým protizánětlivým, antioxidačním a imunitně zesilujícím vlastnostem. Melatonin je navíc prospěšný při zlepšování kvality spánku, což by mohlo pomoci zlepšit výsledky u pacientů s COVID-19. Přínos melatoninu v COVID-19 konkrétně nebyl studován, ale zdá se, že má vysoký bezpečnostní profil. Dávkování melatoninu se pohybuje od 0,3 mg do 20 mg, ale vyšší dávky mohou souviset s vedlejšími účinky a zpravidla nejsou nutné.

Melatonín
Existuje několik dalších látek, které mohou mít zdravotní výhody, ale nebyly zvláště studovány v souvislosti s COVID-19:
- Česnek (s účinnou látkou allicin) snižuje frekvenci nachlazení a trvání příznaků. Předpokládá se, že česnekové složky mohou působit jako antioxidanty a být schopny zachytávat volné radikály. Možné jsou však vedlejší účinky při předávkování.
- Oreganový olej může mít antimikrobiální vlastnosti.
- Extrakt z olivových listů (s účinnou látkou elenolát vápenatý) snižuje závažnost a trvání infekcí horních cest dýchacích.
- Med (zejména syrový/neupravený) má antioxidační a některé antimikrobiální vlastnosti a také působí jako uklidňující prostředek.
- Rostlina Andrographis paniculata má silnou protizánětlivou aktivitu a je potenciálně použitelná při různých zánětlivých stavech včetně inhibice zápalu plic alergického původu.
Závěr
V prvních měsících pandemie COVID-19 se myslelo, že jde především o onemocnění dýchacích cest. Později bylo zjištěno, že existuje důležitá vaskulární složka. Když se dozvíme více o příčinách, progresi a zotavení se z nemoci, očekává se, že výzkum se bude zabývat prevencí a léčbou, protože ovlivňují různé orgánové systémy. Posílení imunitního systému a hledání účinné antivirové léčby budou nadále důležité, ale tyto přístupy se musí používat v kombinaci s používáním masek, sociálním distancem a dodržováním dalších doporučení v oblasti veřejného zdraví. Současně lékařská a vědecká komunita již pracuje na bezpečných a účinných vakcínách a / nebo léku. Akademie bude nadále monitorovat výsledky výzkumu týkající se příčin, prevence a léčby COVID-19.
Celá doporučení ACAAI v původní formě a reference k citované literatuře naleznete na: https://college.acaai.org/